Kurucumuz ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Kemal ÇİFTCİOĞLU ticaretin kalbi olarak nitelenen İstanbul Tahtakale’de 1960’lı yıllarda ticarete başlamıştır. 21 Kasım 1980 yılında FATİH KOLEKTİF ŞİRKETİ’ni kurarak, bu günlere gelecek olan FATİH markasının temellerini atmıştır. Çeşitli ürünlerin imalatı ve ithalatını gerçekleştirirken, yılların tecrübesini, iş fikri ile birleştirerek 1993 yılında FATİH KALEM SAN. VE TİC. A.Ş.’yi kurmuştur.

 • 1960'lı yıllar

  Kurucumuz ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Kemal ÇİFTCİOĞLU ticaretin kalbi olarak nitelenen İstanbul Tahtakale’de 1960’lı yıllarda ticarete başlamıştır.
 • 21 Kasım 1980FATİH markasının temelleri

  Sayın Kemal ÇİFTCİOĞLU , FATİH KOLEKTİF ŞİRKETİ’ni kurarak, bu günlere gelecek olan FATİH markasının temellerini atmıştır.
 • 1993Fatih Kalem Kuruldu

  Yılların tecrübesini, iş fikri ile birleştirerek 1993 yılında FATİH KALEM SAN. VE TİC. A.Ş.’yi
 • 2003ISO Belgesi

  Fatih Kalem A.Ş. 2003 yılından bu yana ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemleri sertifikasına sahiptir.
 • 2019...

  Fatih Kalem, 25.000 m² üzerinde 13.000 m² kapalı alan ve 300’ün üzerinde personeli içinde barındıran tesisleriyle yoluna devam etmektedir.

Fatih Kalem; kurulduğundan bugüne kadar, sektördeki varlığını; kalite ve kırtasiye sektöründe çözüm üreten işlevsel bir ağ olarak sürdürmüş, Türkiye’nin önde gelen kalem üreticisi ve kırtasiye ürünleri satış firması olmuştur.

Üretimde kalite

Üretimde kalitenin gücüne inanan Fatih Kalem, kurşun kalemin ana hammaddesi olan Lata’yı ve güçlü mühendis kadrosu ile ihtiyaç duyduğu makinaları, kendi tesislerinde üreten, dünyanın sayılı kurşun kalem fabrikalarındandır. Türkiye’de ve dünyada başta ağaç cidarlı kurşun kalemler, boya kalemleri, kopya ve çizim kalemleri olmak üzere, yüzlerce çeşit kalemin üretimini ve satışını yapan Fatih Kalem, üretim gücünü 1.500.000 gross/yıl (216.000.000 adet) kalem seviyesine ulaştırmıştır.


Tesisleşme

Fatih Kalem, 1993 yılında 4.000 m² üzerine kurulu 1.000 m² kapalı alan ve 40 personelle çıktığı yola, bugün 25.000 m² üzerinde 13.000 m² kapalı alan ve 300’ün üzerinde personeli içinde barındıran tesisiyle yoluna devam etmektedir.


Ürün Çeşitliliği

Grup şirketlerinden Hedef Kırtasiye, 26 yıllık deneyimi ile sektöre hizmet vermektedir. Hedef Kırtasiye; boya grupları (suluboya, pastel boya, guaj boya, akrilik boya, parmak boyası vb.) oyun hamurları, çizim setleri ve okul ve büro gereçleri üretimi yapmaktadır.

Sertifikalar

Fatih Kalem bugün Türkiye kırtasiye sektöründe ilk FSC® belgesine sahip (FSC®-C104790) olan kuruluştur. Kaliteli sistematik üretim ve hizmet gerçekleştirmeyi kurum kültürü haline getiren Fatih Kalem A.Ş. 2003 yılından bu yana ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemleri sertifikasına sahiptir. Fatih Kalem San. ve Tic. A.Ş.; ürün sağlığı ve güvenliğine öncelik alır. Gerek kendi bünyesinde ürettiği ürünler gerekse kendi markası ile ithal ettiği ürünler; Uluslararası geçerliliği olan INTERTEK, SGS veya BUREAU VERITAS gibi Akredite laboratuvarlarında teste tabi tutulup, onay alındıktan sonra son kullanıcılarının hizmetine sunar. Ürünlerimiz analiz edilirken özellikle; Azo boyar, Alerjen & Kanserojen, Fitalat, Mekanik ve Fiziksel Özellikler (EN 71-1), Alevlenebilirlik (EN 71-2), Ağır Metal (EN 71-3), Pah, Nikel, Kadmiyum, Solvent gibi testlere tabi tutulurlar. Bütün ürünlerimizi sağlık ve kalite testlerinden başarıyla geçtikten sonra son tüketici ile buluşturuyoruz.